5


kwietnia

Czym jest Dual SIM?

Coraz częściej wśród ofert telefonów pojawiają się modele z wejściem Dual SIM. Zarówno flagowe produkty, jak i telefony z niższej półki cenowej posiadają tę popularną ostatnio funkcję. Jednak pojawia się pytanie: Czym tak naprawdę jest Dual SIM i jak działa?

Urządzenia z Dual SIM sprawdzą się szczególnie wtedy, jeśli nie chcemy nosić dwóch telefonów: prywatnego i służbowego. To idealne rozwiązanie, które pozwala nam mieć dwa numery w jednym miejscu.

Co to jest Dual SIM?

Dual SIM inaczej nazywany jest slotem hybrydowym. Smartfon, który obsługuje tę funkcję, powinien posiadać dwa wejścia na kartę. Może się tak zdarzyć, że jeden slot będzie współdzielony z wejściem na kartę pamięci microSD. Takie rozwiązanie jest np. widoczne w niektórych modelach Xiaomi czy Huawei.

Rodzaje Dual Sim - Passive

Najstarszym typem Dual SIM jest Passive. Polega to na tym, że owszem, można mieć dwie karty SIM jednocześnie w telefonie, ale tylko jedna z nich będzie aktywna. Jeśli chcemy zmienić kartę, z której mają być odbierane i wykonywane połączenia, trzeba włączyć odpowiednie opcje. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego trybu, spotykany jest raczej w starszych modelach telefonów.

Typy dual sim

Dual SIM Standby

Dual SIM Standby polega na tym, że obydwie karty korzystają z jednej anteny GSM. W momencie, kiedy jedna z kart jest zajęta, druga się dezaktywuje. Obie karty są więc w stanie gotowości, ale nie można korzystać z nich jednocześnie. Ten typ Dual SIM jest najczęściej wykorzystywany w smartfonach, które dzisiaj widzimy na sklepowych półkach.

Dual SIM Active

Najnowszym typem Dual SIM i można śmiało stwierdzić, że najlepszym, jest Active. Jest on niestety również najrzadziej spotykanym rozwiązaniem. Zazwyczaj mają go telefony z wyższej półki cenowej. Polega na tym, że dwie karty korzystają z osobnych anten GSM wbudowanych w smartfona. Obie karty są cały czas aktywne. Nawet jeśli wykonujemy połączenia z jednej, bez problemu można się przełączyć pomiędzy kartami i zawieszać rozmowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala w 100% wykorzystać funkcję Dual SIM.

Czy opłaca się kupić telefon z Dual SIM?

Oczywiście nie jest koniecznością, aby telefon posiadał tryb Dual SIM, jednak zdecydowanie ta funkcja może ułatwić życie wielu osobom. Przede wszystkim posiadanie kilku telefonów nie zawsze jest wygodne. Najczęściej na tego typu rozwiązanie decydują się osoby, które potrzebują drugiego smartfona w celach zawodowych. Ważne, aby przed zakupem odpowiedniego sprzętu dowiedzieć się, jaki tryb obsługuje dany smartfon. Jeśli jest to passive lub standby, nie zawsze będzie działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jeszcze niedawno tylko starsze telefony posiadały opcję Dual SIM, jednak z czasem funkcja ta znowu stała się popularna. Z pewnością niedługo nieco bardziej zaawansowany technologicznie tryb Active będzie częściej spotykany, również w smartfonach z niższej półki cenowej. Na to czekamy.

Komentarze (0)