19


lipca

Rodzaje kart SIM do telefonów

Nowoczesny telefon to zaawansowane technologicznie urządzenie, naszpikowane procesorami, czujnikami, Wi-Fi, GPS, Bluetooth, optyką, mikrofonami i innymi elementami.

Większość z tych urządzeń i systemów jest samowystarczalna i może pracować samodzielnie. Jednak aby wykonywać połączenia, korzystać z danych komórkowych i wysyłać wiadomości tekstowe, potrzebna jest karta SIM (Subscriber Identification Module) - polimerowa płytka zawierająca mikrochip z informacjami o koncie abonenckim sieci komórkowej. Sposób działania karty SIM w telefonie jest podobny do tego, jak działają razem bankomat i karta kredytowa.

Ewolucja karty SIM

Karta SIM pojawiła się jako część europejskiego standardu komunikacji GSM. Standard po raz pierwszy oddzielił same telefony komórkowe od sieci abonenckiej. Wszystkie niezbędne dane identyfikacyjne zostały umieszczone na osobnym elemencie wymiennym. Pierwsze telefony GSM weszły do sprzedaży w 1991 roku i były zaprojektowane z wymiennym chipem osadzonym w kawałku plastiku wielkości karty kredytowej. Format ten stał się standardem dla oryginalnej, pełnowymiarowej karty SIM. Spotkać w dzisiejszych czasach telefon z gniazdem wielkości karty kredytowej jest bardzo trudno. Ale nowoczesne SIM-y tradycyjnie są produkowane z myślą o tej funkcji.

karta sim

Sprawdź także: Blokada karty SIM: przyczyny i rozwiązania

Rozmiar mini

Pełnowymiarowa karta SIM była dobra dla wczesnych cyfrowych telefonów komórkowych. Ale technologia szybko się poprawiła, telefony stały się mniejsze w rozmiarze. Oryginalna karta SIM okazała się zbyt duża, jej wymiary w dużej mierze składały się z bezużytecznego plastiku. Pierwszym rozwiązaniem problemu był rozmiar Mini, do dziś aktualny. Mini-SIM-y przez lata były tak popularne, że zyskały miano "standardowych". Do dziś są one stosowane w telefonach projektowanych bez chęci zaoszczędzenia miejsca w środku.

Mikro

Micro-SIM jest chyba drugim najczęściej używanym obecnie standardem. Została wprowadzona w 2003 roku jako mniejsza kopia znanej "karty standardowej". Podobnie jak w przypadku Mini-SIM, rozmiar chipa pozostaje bez zmian. Zmieniona została jedynie geometria plastikowej skorupy. Format ten pozwalał na samodzielne skurczenie się Mini do rozmiaru Micro. Można to było łatwo zrobić przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi: nadmiar plastiku został odcięty przy użyciu szablonu za pomocą zwykłych nożyczek, bez ryzyka uszkodzenia samego chipa.

Nano

Telefony stawały się coraz cieńsze, a miejsce w ich wnętrzu coraz bardziej deficytowe. Walka o uszczelnienie "farszu" w smartfonach sprawiła, że zmniejszenie rozmiaru Mini do standardu Micro nie wystarczyło. Projektantom Apple spodobał się pomysł wymiennego identyfikatora składającego się tylko z chipa bez nadmiaru plastiku. Wprowadzony wraz z iPhone'em 5 format Nano szybko stał się standardowym typem dla nowych smartfonów. Jest to obecnie najmniejsza karta SIM na rynku.

Tak więc aktualna lista obowiązujących formatów wygląda następująco (rozmiary kart SIM podano w milimetrach):

  • Full SIM lub Full Size (85×54).
  • Mini-SIM lub Standard SIM (25×15).
  • Micro-SIM (15×12).
  • Nano-SIM (12,3×8,8).

karta sim

Różnice i zgodność typów

Brak ujednoliconego formatu karty SIM często dezorientuje użytkowników. Częściej mylone są karty micro i nano. Istnieje prosty sposób na szybkie rozpoznanie wszystkich typów kart SIM na oko:

  • Jeśli SIM jest większy od paznokcia kciuka, to jest to Mini.
  • Karty mikro są porównywalne wielkością do paznokcia.
  • Nano jest zauważalnie mniejszy i znacznie cieńszy od pozostałych formatów.

Tak naprawdę zakupioną kartę SIM można wykorzystać w prawie każdym urządzeniu. Wszystkie karty są dostępne w wycofanym formacie Full Size i mogą być przekształcone w Mini lub Micro za pomocą dołączonych wycięć i perforacji. Natomiast przycięcie Mini do rozmiaru Nano jest absolutnie bezbolesne dla prawidłowego funkcjonowania Mini. Jest to możliwe, ponieważ dwa z ośmiu padów kontaktowych są zbędne i niefunkcjonalne. Zawsze można użyć specjalnych adapterów, aby zwiększyć rozmiar dowolnej karty SIM do wymaganego formatu.

Przyszłość normy

Rozmiar Nano jest wyjątkowo mały jak na standard GSM. Zmniejszenie formatu bez utraty kompatybilności wstecznej z innymi typami jest nanotechnologicznie niemożliwe. W takim razie, co będzie reprezentować kolejne pokolenie? Prawdopodobnie wkrótce wszystkie formaty kart SIM znikną z braku zastosowania. Nowe rozwiązania zmieniają samą zasadę niezmienności.

Na przykład standard ESIM zakłada przeprogramowanie modułu identyfikacji abonenta z urządzeń zewnętrznych. W tym przypadku sam chip może być wykonany jako osobny moduł lub może być wbudowany w terminal bez możliwości wymiany. Niektóre nowoczesne tablety i telefony są już produkowane z miejscem na instalację ESIM. Zapewne minie sporo czasu, zanim standard stanie się głównym nurtem. Jak na razie nowy format można spotkać w urządzeniach jedynie jako dodatek do tradycyjnych kart SIM. Ale ewolucja nie stoi w miejscu i być może już niedługo będziemy inaczej nazywać karty "standardem".

Komentarze (0)