28


sierpnia

Huawei: amerykańskie sankcje zagrażają teraz również produkcji smartfonów.

Od pewnego czasu Huawei nie jest w stanie dostarczać nowych urządzeń z własnym oprogramowaniem i usługami Google. Jednak sankcje nałożone przez rząd USA nie dotknęły tylko oprogramowania chińskiej firmy. Dyrektor generalny Huawei Richard Yu powiedział na konferencji "China Info 100", że produkcja chipów Huawei Kirin ma zostać wkrótce przerwana.

Druga runda sankcji amerykańskich sprawiła, że dostawcy przyjmowali zamówienia tylko do 15 maja. Według Yu oznacza to, że produkcja przetwórców zakończy się 15 września 2020 roku. Huawei nie jest w stanie samodzielnie produkować przetwórców potrzebnych do produkcji smartfonów. Tymczasem dostawcy Huawei potrzebują amerykańskich technologii, których dotyczą sankcje amerykańskiego rządu. Obecna generacja procesorów Kirin może być również ostatnią, powiedział Yu.

Produkcja smartfonów Huawei: brak chipów, brak dostaw
Yu dalej powiedział, że produkcja smartfonów będzie miała "bez chipów i bez zaopatrzenia". W związku z tym oczekuje się, że sprzedaż smartfonów Huawei w tym roku będzie niższa niż w roku ubiegłym. W 2019 roku można by jeszcze policzyć 240 milionów urządzeń. W drugim kwartale 2020 roku, dostawy Huawei były nawet na tyle dobre, że wyprzedziły Samsunga.

To spowodowało, że Huawei zajął pierwsze miejsce wśród producentów smartfonów. Według analityków, powodem tego był ogromny popyt w kraju, podczas gdy w tym samym czasie dane dotyczące sprzedaży zagranicznej spadły o 27 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Sankcje USA przeciwko Huawei
W maju 2019 roku administracja Trump ogłosiła sankcje wobec Huawei i 114 partnerów spółki. Oznacza to, że amerykańskie firmy nie mogą już sprzedawać technologii firmie bez wyraźnej zgody rządu. Oznacza to również, że Google nie może już udzielać licencji na system Android, a więc aplikacje Google nie są dostępne na nowych urządzeniach.

W maju ubiegłego roku dodano kolejne sankcje, blokując dostawy przetwórców do Huawei od firm amerykańskich. Dzięki nim nawet zagraniczne przedsiębiorstwa nie mogły już dostarczać produktów do Huawei, jeżeli w ich działalności wykorzystywano amerykańską technologię. Mówi się, że TSMC, największy na świecie producent układów scalonych, przestał dostarczać procesory HiSilicon Huawei w maju.

Ale mogą być dobre wieści dla Huawei. Podobno amerykański producent chipów, Qualcomm, poprosił w ostatnich dniach rząd Trumpa o złagodzenie sankcji, aby procesory mogły być dostarczane do Huawei.

 

Komentarze (0)