Karta SIM a eSIM - jaka jest różnica?
Karty SIM istnieją niemal tak długo jak telefony komórkowe. Karty SIM to malutkie kawałki plastiku z nadrukowanym złotym chipem, które wkładamy do naszych smartfonów.
SIM-y działają zarówno w iPhonach jak i w telefonach z Androidem. Nawet staromodne telefony, jak Nokia 3310, działały z kartami SIM. Do połączenia z siecią potrzebna jest karta SIM.
Każda karta SIM będzie miała unikalny numer ICCID i IMSI, który odnosi się do kraju pochodzenia i sieci, z którymi może się połączyć.
Ale ostatnio stara, skromna karta SIM została uzurpowana przez nowy wariant - eSIM. Oto co musisz wiedzieć.
Co to jest karta SIM?
Karta SIM to malutka plastikowa karta z nadrukowanym złotym chipem. SIM to moduł identyfikacji abonenta, a karty istnieją od początku lat 90. Jednak wraz z masowym upowszechnieniem się smartfonów w połowie lat 2000, ich użycie gwałtownie wzrosło. Dziś karty SIM są niezbędnym elementem każdego smartfona - przynajmniej jeśli potrzebujemy dostępu do sieci komórkowej i danych przez telefon.
W zależności od wieku telefonu może być wymagana karta SIM o innym rozmiarze. W rzeczywistości istnieją obecnie cztery fizyczne rodzaje kart SIM. Są to:
- Pełnowymiarowa karta SIM: Jest to najwcześniejsza karta SIM z lat 90. o wymiarach 3,3 x 2,1 cala. Można śmiało powiedzieć, że żaden nowoczesny telefon - ani żaden telefon wyprodukowany w XXI wieku - nie używa już tego typu karty SIM.
- Mini-SIM: to już kolejna iteracja. Telefony komórkowe z lat 1996-2003 wykorzystywały ten typ karty SIM. Żaden smartfon nie obsługuje tego typu karty SIM. Miał on wymiary 0,9 x 0,5 cala.
- Micro-SIM: Wprowadzona w 2003 roku, jest to pierwsza karta SIM, którą zapewne wielu z nas zna. Był to ostatni SIM z widoczną plastikową obwódką wokół nadrukowanego na nim złotego chipa. Miał on wymiary 0,5 x 0,4 cala. Niektóre nowoczesne smartfony nadal mogą korzystać z tego typu karty SIM, ale jest to coraz rzadsze.
- Nano SIM: Jest to typ karty SIM obsługiwany przez prawie każdy smartfon. Ma on zaledwie 0,4 x 0,3 cala, co ledwo wystarcza, by utrzymać nadrukowany na nim złoty chip, więc nano-SIM nie ma plastikowej ramki.
Jakie informacje zawiera karta SIM?
Karty SIM zawierają informacje takie jak numer telefonu, inne unikalne numery identyfikacyjne takie jak ICCID i IMSI oraz IAN i EAN. Wszystkie te numery pomagają w identyfikacji karty SIM i powiązaniu planu danych komórkowych z tą kartą SIM, umożliwiając tym samym dostęp do Internetu na smartfonie, w którym znajduje się karta SIM, a także do usług komórkowych i tekstowych.
Karty SIM mają też ograniczoną ilość pamięci. Maksymalnie 256KB - czyli wcale nie dużo. Ale ze względu na tę pojemność, karty SIM mogą przechowywać takie rzeczy jak kontakty telefoniczne, chociaż dzisiaj są one bardziej prawdopodobne, aby być przechowywane w chmurze konto użytkownika.
Wreszcie, karta SIM zawiera również PIN, który umożliwia jej zablokowanie i pomaga zapobiec uzyskaniu dostępu do Twojego numeru telefonu i usług, jeśli ukradną Ci SIM. Wreszcie, na karcie SIM znajduje się numer PUK lub osobisty klucz odblokowujący. Jest to środek bezpieczeństwa, który zapobiega niepożądanemu dostępowi do karty SIM.
Co wyróżnia eSIM?
eSIM różni się od karty SIM tym, że użytkownik nie otrzymuje fizycznej karty SIM, którą musi włożyć do swojego smartfona. eSIM oznacza zintegrowaną kartę SIM, czyli jest już wbudowana w zakupiony telefon.
Karty eSIM są nową granicą i przyszłością technologii kart SIM z kilku powodów:
- Ograniczają ilość odpadów plastikowych, ponieważ nie są fizyczną kartą.
- Nie można ich zgubić ani ukraść.
- Oznaczają one, że do telefonu można przypisać nowy numer bez konieczności kupowania kolejnej fizycznej karty SIM.
Ten ostatni punkt jest ważny, bo znacznie ułatwia międzynarodowe podróże. Teraz, gdy wylądujesz w nowym kraju, nie musisz już pędzić do kiosku na lotnisku, aby zmienić kartę SIM na lokalną. Zamiast tego możesz po prostu użyć aplikacji lokalnego przewoźnika, aby uzyskać tymczasowy telefon i plan taryfowy dla kraju, w którym jesteś. Całkiem fajne.
Czy eSIM jest lepszy od kart SIM?
Tak. Fakt, że nie musimy myśleć o żadnych fizycznych kartach sprawia, że są łatwiejsze w zarządzaniu i bardziej bezpieczne.
Które telefony mają eSIM?
Wiele telefonów w dzisiejszych czasach posiada eSIM. W rzeczywistości wiele flagowych smartfonów ma zarówno zwykły slot na kartę SIM, jak i wbudowany eSIM, co czyni je telefonami z dwiema kartami SIM, Dzięki temu jeden telefon może mieć dwa różne numery telefonów.
Apple iPhone z obsługą eSIM obejmuje:
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- Mini 12 iPhone
- iPhone 12
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
- iPhone SE (2020).
Do telefonów z systemem Android z obsługą eSIM należą:
- Huawei P40 Pro, P40 Pro
- Google Pixel 3A lub 3A XL
- Google Pixel 4 lub 4XL
- Google Pixel 5
- Motorola Razr 2019 r.
- Samsung Galaxy S20, S20+, S20 Ultra
- Samsung Galaxy Z flip
- Samsung Galaxy Fold
Komentarze (0)