11


lipca

Recenzja realme GT 5G

Firma realme postanowiła stworzyć niedrogi smartfon o maksymalnej wydajności, dzięki czemu na rynku wysoką sprzedażą może się pochwalić recenzowany przez nas dziś smartfon - realme 5G GT.

Projekt

Smartfon trafia na rynek w dwóch wersjach, które poważnie różnią się designem tylnego panelu - wersja z wykończeniem ze skóry i błyszczącym czarnym paskiem odsyła nas do świata supersamochodów, podpowiadając wyjątkową moc realme GT 5G. Sama powłoka jest przyjemna w dotyku i nie zbiera odcisków palców, to piękno, którego nie chciałbyś ukrywać pod dołączonym do niego etui.

realme

Urządzenie okazało się dość kompaktowe jak na standardy współczesnych smartfonów - ekran ma 6,43 cala, wąskie ramki i niewielką wagę. Realme GT 5G można używać jedną ręką. Dodano do wygody oddzielone po bokach przycisku zasilania i pokrętła głośności.

Realme zachował audio jack, co jest rzadkością w segmencie wydajnych smartfonów, o których firma nie raz przypomni sobie dobre słowo prawdziwego użytkownika. Zespół aparatu wystaje umiarkowanie z korpusu, więc nie ma mowy o porysowaniu GT 5G.

Wyświetlacz

Gadżet otrzymuje wysokiej klasy wyświetlacz SuperAMOLED o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli. W Realme zastosowano płaskie szkło ochronne, które "po wyjęciu z pudełka" pokryte jest wysokiej jakości folią. Wyświetlacz modelu Realme GT 5G obsługuje wysoką częstotliwość odświeżania: dostępne są jednocześnie trzy tryby - standardowy 60 Hz, adaptacyjny (system sam decyduje, kiedy zwiększyć częstotliwość) oraz stały 120 Hz.

Ogólnie rzecz biorąc, smartfon otrzymał całą masę nowoczesnych funkcji związanych z wyświetlaczem. Gracze pokochają 360 Hz częstotliwość próbkowania warstwy dotykowej - w grach reakcja jest natychmiastowa. Miłośnicy wideo pokochają standard HDR10+, dzięki któremu realme GT 5G może dostarczać wideo o wysokim kontraście i jakości.

Matryca smartfona jest w stanie zapewnić maksymalną jasność na poziomie aż 600 nitów. W praktyce oznacza to, że wyświetlacz pozostaje czytelny nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.

Smartfon jest wygodny w użytkowaniu nawet przez długi czas bez przerwy - wyświetlacz obsługuje funkcję DC Dimming, która zmniejsza obciążenie oczu użytkownika. Profile kolorów pozwalają znaleźć najbardziej komfortowe dla Ciebie odwzorowanie barw

realme

Sprawdź też: Recenzja OPPO Reno5

Wydajność, łączność i oprogramowanie

Za wydajność odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G, czyli topowe rozwiązanie amerykańskiego producenta układów scalonych na rok 2022. Ekspertom z realme udało się w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w platformie.

Inżynierowie Realme z powodzeniem poradzili sobie z gorącym "charakterem" topowego procesora Qualcomm z dużym rdzeniem Cortex-X1. 20-minutowy test dławienia CPU doskonale to pokazuje - wydajność GT 5G nie spada poniżej 80 proc. Nawet w najbardziej wymagających grach, takich jak Genshin Impact, maksymalne ustawienia graficzne nie prowadzą do przegrzania smartfona, który pozostaje ledwie ciepły w dłoniach użytkownika

I nie na darmo producent często wspomina, że realme GT 5G to smartfon dla graczy. Nawet najbardziej zaawansowany tytuł będzie tu działał na najwyższych obrotach. Doskonała wydajność w połączeniu z wysokiej jakości ekranem daje graczowi przewagę np. w strzelankach online, gdzie ułamek sekundy może zadecydować o wyniku sesji. Zapas mocy smartfona jest więcej niż wystarczający na kilka lat.

Ciekawy jest pakiet interfejsów smartfona: ma on niemal każdy nowoczesny standard bezprzewodowy, jak Wi-Fi 6E czy Bluetooth w wersji 5.2. W efekcie smartfon jest w stanie połączyć się na przykład ze słuchawkami TWS - Buds Air 2 od realme dobrze komponuje się z GT 5G. A to już jest poważna oferta na własny ekosystem.

Tu również obowiązują wszelkiego rodzaju standardy nawigacyjne: urządzenie znajduje satelity w ciągu kilku sekund, zapewniając minimalny błąd pozycjonowania. A gdzie byłby nowoczesny smartfon bez NFC - płatności zbliżeniowe za pośrednictwem Google Pay w realme GT 5G działają bez dodatkowej konfiguracji.

Na wyróżnienie zasługuje Realme UI 2.0, oparty na systemie Android 11. Twórcy oprogramowania udało się stworzyć szybki i stabilny dodatek, pozbawiony problemów konkurencji. Na przykład nie ma wbudowanych reklam, a interfejs jest intuicyjny. Możliwe jest uzyskanie drugiej przestrzeni - stworzenie niezależnego konta lub sklonowanie konkretnej aplikacji.

Aparat fotograficzny

Realme GT 5G otrzymał trzydotykowy aparat główny, którego możliwości z nawiązką pokrywają zapotrzebowanie wymagających entuzjastów fotografii. Wraz z 64MP głównym sensorem, jest 8MP ultra-szerokokątny sensor i 2MP makro.

Domyślnie, główny sensor (którym jest Sony IMX682) wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 16MP - technologia pixel fusion pomaga uzyskać lepsze ujęcie w słabych warunkach oświetleniowych. W razie potrzeby można skorzystać z trybu 64MP, który pozostawia minimum ustawień manualnych. W nim drobne szczegóły są ostrzejsze, a same zdjęcia bardziej miękkie - przetwarzanie w aparacie jest mniej agresywne w "highresie". Dzięki temu 64-megapikselowe zdjęcia są wygodniejsze do pracy w edytorach graficznych.

Aparat główny ma odpowiednie odwzorowanie kolorów - biel na zdjęciach jest dokładnie taka, jaka powinna być. Wysoka rozdzielczość matrycy pozwala na korzystanie z 2x i 5x zoomu cyfrowego bez utraty jakości. Zdjęcia o zmierzchu i w nocy zapewniają najwyższą jakość obrazu dzięki specjalnemu trybowi fotografowania i światłoczułej optyce z przysłoną f/1,8.

Ultraszerokokątna matryca pracuje z kątem widzenia 119 stopni. Szczegółowość jest zgodnie z oczekiwaniami niższa niż w przypadku głównego sensora, ale na brzegach kadru występują zniekształcenia korygowane programowo.

Czujnik makro jest odpowiedni dla osób, które rozumieją, co i jak należy wykorzystać - w dobrym świetle z nim można dostrzec najmniejsze szczegóły, które umykają podczas fotografowania głównym aparatem.

Smartfon może kręcić klipy w jakości do 4K przy 60 klatkach na sekundę, natomiast elektroniczna stabilizacja działa przy 1080p. Jakość klipów jest dość wysoka, nie zabrakło też różnych opcji, jak np. mieszanie filtrów.

Wbudowany w ekran 16-megapikselowy aparat selfie robi przyzwoite zdjęcia i może wykonywać portrety z rozmyciem - sztuczna inteligencja radzi sobie z oddzieleniem pierwszego planu od tła niemal bez rozmycia.

realme

Multimedia, bezpieczeństwo i autonomia

Model posiada stereofoniczną parę głośników multimedialnych i konwersacyjnych - dźwięk jest głośny i czysty, a efekt stereo wyraźny. Głośnik konwersacyjny pozwala na komunikację z rozmówcą bez podkręcania głośności do maksimum, nawet w głośnym miejscu. Czujnik zbliżeniowy działa wzorcowo: sytuacja, w której podczas rozmowy dochodzi do przypadkowych naciśnięć, nie jest możliwa w przypadku realme GT.

Podążając za modą ostatnich lat, twórcy popracowali w tym smartfonie nad wibracjami - reakcja na drgania jest dostrojona do poziomu flagowych urządzeń. Dodatkowo Realme UI 2.0 ma możliwość precyzyjnego dostrojenia jego intensywności.

Realme GT 5G jest wyposażony w podekranowy skaner linii papilarnych. Czujnik linii papilarnych uruchamia się błyskawicznie, nie ma tu żadnej wrodzonej uciążliwości. Jedynym zarzutem jest umiejscowienie obszaru linii papilarnych - został on przesunięty bliżej dolnej ramki, większości użytkowników wygodniej jest sięgać na środek ekranu. Uzupełnieniem rozpoznawania palców jest skanowanie twarzy w oparciu o przednią kamerę. Jest też szybki, bezbłędnie rozpoznaje właściciela słuchawki.

Za czas pracy smartfona na baterii odpowiada akumulator o pojemności 4500 mAh - standardowa objętość dla tej klasy urządzeń. Biorąc pod uwagę ekran 120 Hz i wydajność rdzenia, realme GT 5G demonstruje dobry czas pracy na baterii: tuba pewnie trzyma cały dzień (z komunikatorami, przeglądaniem stron, oglądaniem filmów, połączeniami głosowymi itp.) Smartfon nie jest podatny na samorozładowanie: wielu rówieśników na platformie Snapdragon cierpi na ten problem.

To, co naprawdę robi wrażenie w realme GT 5G, to szybkie ładowanie - po nim rozwiązania innych producentów wyglądają na przestarzałe. Pakowna ładowarka SuperDart o mocy 65 W ładuje smartfon od zera do stu procent w nieco ponad 30 minut. W rzeczywistości smartfon dosłownie odzyskuje pojemność na Twoich oczach, a to poważnie zmienia zwykły scenariusz użytkowania: realme GT 5G można w pełni naładować w ciągu zaledwie śniadania.

Podsumowanie

Smartfon z doskonałym bilansem funkcji jest niemal pozbawiony wad droższych konkurentów - nie ma mowy o przegrzewaniu się, jest jedna z najmocniejszych ładowarek na rynku, a opakowanie jest naprawdę bogate. A jeśli dodamy do tego fenomenalną wydajność, która starczy na lata, oraz realne wsparcie dla sieci komórkowych piątej generacji, to realme GT 5G staje się bezapelacyjnym wyborem dla kogoś, kto chce wyciągnąć ze smartfona wszystko naraz.

Komentarze (0)